ПРЕПОРУКЕ ЗА ДЕЦУ И РОДИТЕЉЕ / СТАРАТЕЉЕ

КАКО ЛАКШЕ ПРИХВАТИТИ ОБАВЕЗУ  „ УЧЕЊЕ НА ДАЉИНУ “

Учење на даљину је новина за већину наставника па тако и родитеља/старатеља и деце. Многи од вас се питају да ли су дорасли задатку, да ли ће моћи да иду у корак са новим обавезама званим „учење на даљину “.

Неопходно је да се сналазите са новим технологијама, да мењате радне навике, дневну рутину односно да се прилагођавате новонасталој ситуацији. Неко се свему томе прилагођава брже а неко спорије и теже. Ако спадате у ону групу људи која се теже прилагођава можда би било добро да почнете да размишљате на мало другачији начин .

• Пре свега, учење од куће има своје предности . Истина је да би обавезе требало завршити али ипак имате могућност да одлучите када сте спремни током дана да се позабавите израдом задатака.
  • Паузе можете да правите када одлучите а не када чујете школско звоно, не морате да гледате на сат када ће следећи час, зар то није дивно ?! 🙂
  • Ако вам је лакше , испланирајте дан, тако ћете увек знати шта све треба да урадите тога дана. Ако нешто и не стигнете – није крај света ,али, трудите се  да поставите реалне циљеве , тако ћете се осећати задовољније ако сваког дана испуните задате циљеве.
  • Временом ћете бити у стању да обављате све више задатих циљева јер ће вам планови бити реалнији.
  • Сасвим је уреду да се не осећате апсолутно успешним у сваком тренутку.
  • Када вам треба помоћ , није вам све јасно везано за школске обавезе или било шта друго , обратите се блиским људима, родбини , предметном наставнику, одељенском старешини а они, ако неким случајем немају одговор на ваше питање сигурно ће знати коме даље да се обрате. Зато не паничите ако имате нејасноће, решење УВЕК постоји.
  • Имајте на уму да непознате ситуције доводе до стицања нових вештина и знања , хтели или не након свега овога сигурно ћете се боље служити напредним технологијама али водите рачуна да то буде у корист учења а што мање због непотребног губљења времена на друштвеним мрежама .
  • Будите позитивни, не прихватајте обавезе као терет него као могућност да научите нешто ново . Уосталом , када бисте имали више времена да га проведете у кругу породице ?
  • Зато уживајте !

Психолог, Славена Муста