ДАН МАТЕРЊЕГ ЈЕЗИКА

Обележили смо међународни Дан матерњег језика – 21. фебруар, у циљу промовисања језичке културе и разноврсности.

Одржано је предавање на коме се са ученицима разговарало о томе зашто је у времену у коме учимо стране језике и желимо да будемо укључени у ширу заједницу, важно да сачувамо матерњи језик.

У свету готово сваки дан нестане по један језик, а лингвисти прогнозирају да ће до краја 21. века од 6.000 језика одумрети чак до 90 посто.

Генерална скупштина УНЕСКО-a прокламовала је 1999. године Дан матерњег језика, као сећање на студенте који су 21.2.1952. године убијени у Даки у Бангладешу, јер су протествовали због тога што њихов матерњи језик није проглашен за званични.

У нашој земљи има око 30 националних мањина, а Закон о основама система образовања и васпитања пружа могућност да се обезбеди квалитет образовања деце припадника мањинских група.

Ученицима је представљена презентација о Вуку Стефановићу Караџићу и његовој улози у очувању српског језика и културе. Ђаци су научили нове брзалице, загонетке и пословице које је забележио реформатор српског језика.

Предавање су одржале Минодора Рајачић и Јелена Бубањ.