У СУСРЕТ БОЖИЋНИМ ПРАЗНИЦИМА

Пред нама су најрадоснији дани за све хришћанe, а то су божићни дани. У Србији се током oвих дана практикују разни обичаји.

Наставнице наше школе, које воде историјско-географску секцију, приредиле су ученицима нижих и виших разреда радионицу под називом „Божићни обичаји у Србији“. Током презентације оне су ученицима причале како је Исус Христ рођен и зашто се у Србији слави Божић током два датума, по Грегоријанском (новом) календару који је 25. децембра  и по Јулијанском (старом) календару, који је 7. јануара.

Предавање о обичајима је ученицима било  посебно занимљиво јер су могли да се подсете и препознају шта све раде са својим породицама током божићних празника:

– како се пости од 28. новембра до 6. јануара и која је симболика поста,

– како се сече бадњак и уноси у кућу,

– зашто се баца слама по кући,

– коју храну једемо за Бадње вече и како се поздрављамо тада,

– како коринђамо,

– каква је симболика доласка положајника на божићно јутро,

– поздрављање током божићних дана,

– шта је чесница и како се припрема у Војводини, а како у централној и јужној Србији.

Након презентације, уз слушање популарних божићних песама, ученици су правили сцену рођења Исуса Христа, а затим су бојили свој божићни украс, звезду која је довела три мудраца до Исуса Христа и бадњак.

Уз певање песмица за коринђање завршили смо ову продуховљену радионицу која је пријала свима, и ученицима и наставницама.